کنسرت شهریور بمناسبت بزرگداشت استاد باغچه بان اجرا می شود

سرپرست گروه موسیقی ارف :
کنسرت شهریور بمناسبت بزرگداشت استاد باغچه بان اجرا می شود

نظر گفت: به منظور بزرگداشت جبار باغجه بان و ثمین باغچه بان و نزدیکی به روز جهانی کودک، کنسرت کودکان را در تالار وحدت برگزار می کنیم.


مسعود نظر، سرپرست گروه موسیقی کودکان ارف در گفتگو با روابط عمومی و امور بین الملل بنیاد رودکی فعالیت در کنار کودکان را دشوار دانست و گفت: اگر عاشق کار موسیقی با کودکان نباشید، نمی توانید موفق شوید اما اگر عاشق شوید، از این فعالیت لذت می برید.


مسعود نظر، سرپرست گروه موسیقی کودکان ارف در گفتگو با روابط عمومی و امور بین الملل بنیاد رودکی فعالیت در کنار کودکان را دشوار دانست و گفت: اگر عاشق کار موسیقی با کودکان نباشید، نمی توانید موفق شوید اما اگر عاشق شوید، از این فعالیت لذت می برید. وی با اشاره به برنامه کنسرت های این گروه اذعان داشت: به طور معمول سالانه دو کنسرت در تالار وحدت یا تالارهای بزرگ کشور در روز جهانی کودک و جشنواره فجر برگزار می کنیم. این هنرمند افزود: کنسرت شهریور امسال نیز به همین بهانه است اما از آنجایی که در مهرماه کودکان به مدرسه می روند، هماهنگ کردن آنها کاری دشوار است؛ به همین دلیل در روزهای پایانی شهریور این کنسرت را برگزار کردیم که با هدف تجلیل از جبار باغجه بان و ثمین باغچه بان اجرا می شود. نظر تصریح کرد: کنسرت از سه بخش ارکستر کوچک، متوسط و بزرگ تشکیل شده است که در اجرای ارکسترهای متوسط و بزرگ گروه نمایشی نیز هنرنمایی می کنند. سرپرست گروه موسیقی ارف در پاسخ به علت استفاده از حرکات نمایشی در کنسرت اظهار داشت: امروزه کمتر کسی را می بینید که صرفا به موسیقی گوش دهد و عموما موسیقی با تصویر همراه است که اجرای زنده به خودی خود تا حدی به این موضوع پاسخ می دهد اما سعی می کنیم با اجرای حرکات نمایشی موضوع تصویر را کاملتر کنیم. گفتنی است کنسرت گروه موسیقی کودکان ارف 28 و 29 شهریور ساعت 17 در تالار وحدت برگزار می شود.

منبع: بنیاد رودکی

آموزش خلاق کودک‌محور، نیاز کودک امروز و شهروند فردا

همه کودکان در حال رشد هستند. هر روز بزرگ و بزرگ‌تر می‌شوند. اما چگونه؟
اگرچه مراحل رشد کودکان کما بیش در گروه‌های سنی معین یکسان است، شرایط و بستری که رشد همه‌جانبه‌ی کودکان را فراهم می‌کند، برای همه‌ی آن‌ها همسان نیست. کودکی که به حال خود رها می‌شود، رشدی متناسب با توانمندی‌های سنی خود نخواهد داشت. کودکی که با سخت‌گیری و تنبیه بدنی پرورش می‌یابد، در آینده شهروندی خلاق نخواهد بود.اگر می‌خواهیم کودکان ما از رشدی همه‌جانبه و فراگیر برخوردار شوند، و اگر می‌خواهیم کودکان ما ذهنی شکفته و خلاق داشته باشند،‌ باید ویژگی‌ها و نیاز‌های چندگانه کودکان را بشناسیم و در خانه، مدرسه و جامعه در چارچوب یک برنامه‌ی روز آمد آموزشی به رشد هوشی و اجتماعی آن‌ها کمک کنیم. این برنامه‌ی آموزشی، آموزش خلاق کودک‌محور است.
آموزش خلاق کودک‌محور یعنی نگرش فراگیر به نیازهای چندجانبه‌ی کودکان.

پروژه آموزش خلاق کودک‌محور

ده اصل طلایی آموزش خلاق کودک‌محور:
۱. آموزش برای شکوفایی
آموزش خلاق کودک‌محور، با به وجود آوردن فضای سالم، متن‌ها و افزارهای سنجیده و برنامه ریزی درست کوشش می‌کند که اندیشه و جان کودکان را شکفته سازد. هنگامی که شخصیت و منش کودک شکفته می‌شود،‌ آفرینش گری یا خلاقیت او به بار می‌نشیند.
۲. آموزش برای بازی و شادی
دنیای کودکان دنیای بازی و شادی است. کودکان همواره گرایش به بازی و شادی دارند. آموزش خلاق کودک‌محور کوشش می‌کند که کودکان را از دنیای سخت و گاهی خشن بزرگسالانه با دستورهای بی احساس دور کند و فضا وکنش‌های شاد را برای کودکان به ارمغان آورد.
۳. آموزش معناگرا و پالایش گر
آموزش خلاق کودک‌محور همواره کوشش می‌کند که از نمای بیرونی پدیده‌ها بگذرد و به آنچه اصل است برسد. در این گونه از آموزش، با افزارها و برنامه‌های ویژه به کودکان ژرف اندیشی و بینش درست آموخته می‌شود تا هستی را با تمام بزرگی و معنایش کشف کنند.
پالایش از احساس اندوه، ناامیدی،‌ بیهودگی نقشی است که آموزش خلاق کودک‌محور بر عهده دارد. فضا، ‌برنامه‌ها و متن‌ها و افزارهای آموزش خلاق کودک‌محور به گونه‌ای طراحی شده‌اند که حس مثبت اندیشی و مثبت بودن را در کودکان تقویت می‌کنند.
۴. آموزش برای آگاهی و دانایی
آموزش خلاق کودک‌محور کوشش می‌کند که به کودکان آگاهی راستین درباره هستی و زندگی بدهد. من کیستم؟ جایگاه من کجاست؟ با چه هدفی باید به سوی آگاه شدن و آگاه کردن بروم. هنگامی که آگاه می‌شوم چگونه می‌توان زندگی خود و دیگران را دگرگون کنم؟ این‌ها همه از خویشکاری‌های آموزش خلاق کودک‌محور است.
۵. آموزش بدون رقابت
آموزش خلاق کودک‌محور به آزمون‌های درونی باور دارد. آزمون‌هایی که به زندگی انسان معنا می‌بخشد، او را کاشف دریاها و سرزمین‌های ناشناخته و آفرینش گر پدیده‌های نو می‌کند. آموزش خلاق کودک‌محور هرگز و هیچ گاه به آزمون‌های ظاهری که کودکان را رقیب یکدیگر می‌کند باور ندارد و همواره آن‌هارا برای زندگی کودک زیانمند می‌داند.
۶. آموزش برای گشایش
آموزش خلاق محور کوشش می‌کند که راهکارهای درست را برای پرسانه‌ها و دشواری‌های زندگی پیش پای کودک بگذارد. در این گونه از آموزش،‌ دانستن هنگامی ارزش دارد که به کار بیاید و بتواند گره‌های ناگشوده را بگشاید.
۷. آموزش رشد اجتماعی
به سبب این که آموزش خلاق کودک‌محور با افزارهایی مانند داستان و نمایش خلاق، هیجان و احساس‌های کودکان را درگیر می‌کند،‌ سبب رشدهای چندگانه کودک مانند رشد اجتماعی آن‌ها می‌شود که برای جامعه پذیری شان ضرورت دارد.
۸. آموزش برای همکاری و مشارکت
ٱموزش خلاق کودک‌محور،‌ آموزش در گفت و گو، مشارکت و کنش‌های دوسویه کودکان است. کودکان در این گونه آموزش است که معنای همکاری و مشارکت را می‌آموزند و کوشش می‌کنند که آن را در زندگی فردی و اجتماعی به کار ببندند.
۹. آموزش برای آزادی و دوستی
آموزش خلاق کودک‌محور کوشش می‌کند که درک درستی از آزادی و دوستی که دو بنیان مهم زندگی انسان است،‌ به کودکان هدیه دهد. چون کودکان با بازی و شادی آموزش می‌بینند،‌ معنای آزادی را درک می‌کنند و چون برای بازی کردن به کودکان دیگر نیاز دارند،‌ معنای دوستی را می‌آموزند.
۱۰. آموزش دوستی با مادر زمین
مواد آموزش خلاق کودک‌محور بر پایه‌ی اصول توسعه پایدار تهیه می‌شوند. در این گونه از آموزش به کودکان نگه‌داری از مادر زمین به عنوان بستری که همگان بر آن می‌آسایند و خوراک خود را به دست می‌آورند یادآوری می‌شود.


برگرفته از نشر چیستا

اركستر و گروه كر كودكان در بوستان گفتگو: هديه اي براي غنچه هاي شهر

روز بيست و يكم مهرماه سال 90 «اختتامیه ي دومین جشنواره ي بهترین‌ها برای غنچه‌های شهر» برگزار شد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«اختتامیه ي دومین جشنواره ي بهترین‌ها برای غنچه‌های شهر»، جشن پاياني جشنواره ي «شهرداري تهران» است و در همين مراسم، گروه های «اركستر کودکان» و «كر كودكان» از «آموزشگاه موسيقي ارف (مسعود نظر)» اجراي مشتركي داشتند.

اركستر و گروه كر كودكان آموزشگاه «موسيقي ارف» به سرپرستي "مسعود نظر" و رهبري "سعيد سبزواري" در ابتداي مراسم و بعد از پخش سرود ملي و قرائت قرآن به روي صحنه رفت و شش قطعه ي «خوشحال و شاد»، «بازي صندلي»، «آفتابگردان»، «بادبادك»، «كرنگ بلا» و «خنده» را با تنظيم "مسعود نظر" اجرا كرد:

خوشحال و شاد

(سروده ي: ...)

خوشحال و شاد و خندانم

قدر دنيا رو مي دانم

خنده كنم من

دست بزنم من

پا بكوبم من، شادانم

در دلم غمي ندارم

زيرا هست سلامت جانم

عمر ما كوتاست

چون گل صحراست

پس بياييد شادي كنيم

بياييد با هم بخوانيم

ترانه ي مهرباني

عم ما كوتاست

چون گل صحراست

پس بياييد شادي كنيم

گل بريزم من

از توي دامن

بر روي خرمن، شادانم

بازی صندلی

(سروده ي: ...)

ما بچه ها مي گرديم

دور صندلي

اگه زودتر بشيني

حتما اولي

بازي بازي هوش مي خواد

بپا نبازي

زودتر بشين بچه جون

كه خيلي نازي

آفتابگردان

(سروده ي: ... با تك خواني مليكاي نادري)

گل هاي زرد آفتابگردون

به خورشيده نگاشون

رو مي كنند به آقتاب هر روز

جون مي گيره برگاشون

باغبون به اونا آب مي ده

مي شن شاداب و خندون

با شادي اونا شاد مي شه

باغبون مهربون

تا گنجشكا ميان اينجا

دوست آفتابگردونا مي شن

كنار هم گل و گنجشك مي بيني

چه قدر زيبا مي شن

بادبادک

(سروده ي: بنفشه ي فريس آبادي)

بادبادك، باز امروز، پريد ميون ابرا

پر زد از روي كوه، از رو درختا

بالاتر بالاتر، بالاتر بالاتر، خندون و شاد

مي رقصه مي چرخه، تو دست باد

بادبادك! بارون شد، سياه شده آسمون

گم مي شي تو ابرا، بر گرد خونمون

کرنگ بلا

(سروده ي: ...)

اسب كرنگي را ديدم تو جنگلي تنها

رفتم جلو با بوس و ناز كرنگو زين كردم

هي هي هي! كرنگ بلا! تو يار قشنگ مني

هي هي هي! سمند طلا! تو اسب زرنگ مني

وقتي نشستم رو زينش، يه هو پريد اسبم

اسبم گذشت از دشت و راه، اسبم پريد از چاه، هي

پر زد پريد از روي كوه، رسيد به ابر و ماه

هي هي هي! كرنگ بلا! تو يار قشنگ مني

هي هي هي! سمند طلا! تو اسب زرنگ مني

وقتي نشستم روي ماه، يه نقل بهش دادم

اسبم پريد از روي ماه، اسبم گذشت از ابر، هي

پر زد پريد از روي كوه، رسيد به دشت و راه

تعدادي از خواننده هاي گروه كر كودك هيجده نفري اين برنامه عبارتند از:

"روبينا اصل روستا"، "ابراهيم رضايي"، "سروش طليعي" و "نويد نظر" تعدادي از نوازنده هاي نوجوان اين برنامه عبارتند از: "برديا كريمخان زند"/ نوازنده ي درامز، "رسپينا اصل روستا"/ نوازنده ي دايره ي زنگي و سه گوش، "غزل روزبهاني"/ نوازنده ي ويولن، "ياسمن گلزار"/ نوازنده ي ويولن و "نوگل نظر"/ نوازنده ي ويولن

در «اختتامیه ي دومین جشنواره ي بهترین‌ها برای غنچه‌های شهر»، مراسم، در پي پخش سرود ملي و قرائت قرآن، با اجراي "گيتي خامنه" (۳) و با شعرخواني و مصاحبه ي وي با "..."/ قاري نوجوان حافظ قرآن (۴) شروع شد و علاوه بر اجراي «اركستر و گروه كر كودكان آموزشگاه موسيقي ارف»، مصاحبه ي مجري با "سعيد سبزواري"/ رهبر اركستر و چند «سخن راني» و «تقدير» از ديگر قسمت هاي اين مراسم بود.

 

پنجره

Slideshow Image 1 Slideshow Image 2 Slideshow Image 3 Slideshow Image 4 Slideshow Image 5 Slideshow Image 6 Slideshow Image 7 Slideshow Image 8 Slideshow Image 9

مقالات و نوشته ها

اخبار